Dílna Mikulov - Výtvarné symposium

V létě opět přivítal mikulovský zámek české i zahraniční umělce – účastníky Mikulovského výtvarného sympozia "dílna". Letošní, 22. ročník se uskutečnil od 11. července do 8. srpna a pořadateli byly již tradičně město Mikulov a Regionální muzeum v Mikulově.

Kurátor letošního ročníku malíř Oldřich Tichý na sympozium pozval malíře Martina Čadu, Luďka Filipského a Vladimíra Franze, malíře a grafika Mikoláše Axmanna a fotografa Petera Župníka (Francie). Teoretikem ročníku byl Ivan Neumann a pozici technického asistenta obsadil mladý mikulovský výtvarník František Zelinka.

Slavnostní zahájení "dílny" proběhlo 11. července v zámecké sale terreně, kde jednotliví umělci prezentovali svou dosavadní tvorbu. Kulturní část pokračovala na horním nádvoří zámku vystoupením Jazz Petit Mikulov a big bandu Krásné nové stroje. Všichni zúčastnění mohli také zhlédnout výstavu fotografií Jindřicha Štreita.

Mimořádným zážitkem pro všechny se stal veřejný varhanní koncert Vladimíra Franze s názvem Protínání, který se uskutečnil 25. července v Dietrichsteinské hrobce.

Díla vytvořená na sympoziu představili autoři 8. srpna na vernisáži spojené se zakončením 22. "dílny". Příjemnou slavnostní atmosféru na horním nádvoří zámku ještě umocnil koncert kapely Junior Band. Výstava děl 22. ročníku "dílny" byla na mikulovském zámku veřejnosti otevřena do 30. září.


 


Koncept kurátora 22. ročníku MVS "dílna"

Pro dvaadvacátý ročník výtvarného sympozia "dílna" v Mikulově, který proběhne v roce 2015, navrhuji jako teoretika PhDr. Ivana Neumanna, emeritního ředitele Českého muzea výtvarných umění v Praze, nyní GASK v Kutné Hoře.

Společně s navrženým teoretikem jsme po zralé úvaze navrhli takovou sestavu umělců, která by i v tomto velmi omezeném počtu autorů reprezentovala různé osobní autorské koncepty tvorby a pojala v sobě projevy několika uměleckých generací. K účasti na sympoziu nemohou být z ryze vnějších technických důvodů tentokrát přizváni sochaři, nicméně se tu objevuje významný fotograf, jehož tvorba má stejně charakteristický nezaměnitelný charakter jako práce přizvaných malířů, kteří pocházejí z různých míst České republiky.

Pochopitelně, jako obvykle bude účastníkem i student některé z vysokých uměleckých škol. Hlavním kritériem při výběru účastníků tak významného sympozia, jakým je nepochybně mikulovská "dílna", je kvalita jejich dosavadní tvorby a snaha ve zkratce reprezentovat mnohovrstevnatost současného českého výtvarného projevu.

Oldřich Tichý, kurátor 22. ročníku MVS “dílna“