Dílna Mikulov - Výtvarné symposium

Vážení přátelé, je podzim, léto odspěchalo tak rychle, město je před volbami, je čas pro ohlédnutí. Mikulovské výtvarné sympozium již neoddělitelně patří k letní sezóně našeho města. Vždycky jsem zvědav, kteří umělci přijmou pozvání a jak organizátoři zvládnou všechny jejich požadavky, doprovodné akce a hlavně vernisáž. Je vždycky velkolepá. Chtěl bych organizátorům poděkovat za jejich činnost a popřát jim mnoho sil a podpory pro další léta, protože vím, že jejich starost nekončí s vernisáží, ale trvá celý rok. Přál bych občanům našeho města více podobných aktivit, více osvícených tvůrců, organizátorů i zastupitelů, kteří si již dnes uvědomují, jak značný přímý i nepřímý pozitivní dopad mají podobné akce pro nás a pro budoucí generace především. Je před volbami, a až si budete prohlížet tento katalog, radnici bude možná řídit někdo jiný. Proto vyzývám nově zvolené zastupitelstvo, aby rozhodně tradici pořádání MVS podporovalo i nadále. Podle toho, co jsem slyšel, to budou organizátoři hodně potřebovat zvlášť pro příští, jubilejní desátý ročník MVS.
S důvěrou v lepší budoucnost a zdravý rozum Vás zdraví

Ing. Stanislav Mach
starosta města Mikulova

Kurátorka letošního ročníku Ivana Lomová představuje svůj mezinárodní tým tvůrců.

Mezi hosty bylo letos mnoho známých tváří z řad účastníků předešlých ročníků. Nechyběl ani čtyřnohý přítel Tomáše Císařovského. Letošní krásné počasí přálo příjemnému posezení na terase Saly Terreny. Večerní program v zámecké zahradě připravený ve spolupráci s Kulturním střediskem Mikulov rozehrála mikulovská Sedmá Figarova (na snímku). Uvedla tak vrchol večera, kterým byl legendární Velvet Underground Revival. Mikulovské výtvarné sympozium každým rokem vytváří nejen hmotné kulturní dědictví pro budoucnost. Je jednou z kulturních aktivit města, která se již stala tradicí. S tímto dobrým počinem může Mikulov do „Evropy“. Jsem velmi rád, že Kulturní středisko Mikulov mohlo na "dílně" participovat.

PhDr. Štefan Kapičák
ředitel KS Mikulov

Před několika lety vzniklo v Brně dost podivné, tajnostmi zahalené a po všech stránkách podezřelé hudebně-recitační těleso – Pánské pěvecké sdružení extrémního folklóru Krása. Na letošní “dílnu” se nám jej podařilo získat vlastně náhodou, ale vypadá to tak, že se stane nedílnou součástí "dílny" i do budoucna a jako maskot nás bude doprovázet, ať se nám to líbí, nebo ne, již natrvalo. Jak a proč toto sdružení vzniklo, lze jen těžko zjistit. Členové Krásy jsou totiž s obsedantní úzkostí skoupí na slovo, domluvit s nimi interview či schůzku je prakticky nemožné a veškerý kontakt dost obtížný. Člověk vlastně nemůže nikdy s jistotou říct, že s nimi opravdu mluvil. Víme jen, že sdružení má dva stálé členy – Štěpána Rusína a Marka Daniela. Za jejich tiskové mluvčí se vydává hned několik mediálně známých tváří, které mnohé potvrdí, vzápětí však leccos jiné z nich dementují. Krása se tedy do kontaktu s veřejností dostává pouze svým nepopsatelným vystupováním, které ale stojí za to. Vystoupení zpravidla nejsou časově omezena a do poslední chvíle nikdo z pořadatelů nemůže potvrdit, zda skutečně proběhnou. Přitom se většinou jedná o seriózní záležitosti, jako jsou vernisáže, pohřby, svatby, promoce apod. Krása přijíždí většinou náhle, nečekaně, z místa, odkud ji nikdo nečeká, nejčastěji nějakým bizarním dopravním prostředkem, jako je kůň, pohřební vůz z padesátých let, zlaté bicykly či limuzína s neprůstřelnými skly. Někdy jsou vystoupení Krásy doprovázeny křikem skupinky neduživých dětí, které šťastně sypou pod nohy příchozích okvětní plátky bílých růží. Repertoár Krásy lze podle jejích členů snad nejlépe vystihnout termínem folklórní eutanazie. Ze záplavy žlutých chryzantém, modrých ptáků a pestrých motýlů na elektrický pohon se linou melodie zapomenutých obrozeneckých písní, laponské dětské odrhovačky, ukolébavky koptských pasáků koz nebo teskné písně kdysi tak početné brněnské židovské menšiny. Vystoupení jsou krátká, rychlá, akční, stejné bylo i na "dílně". Než jsme si stačili uvědomit, co se děje, bylo po všem a nikdo nevěděl, kam Krása zmizela. Doufejme, že se příští rok opět odněkud vynoří, ať už přiletí balónem, bude přivezena thajskou drožkou nebo vyleze ze sklepa mikulovského zámku.

Přemysl Spurný-Vyhlídal